Cilt tipinizi öğrenin! Cildinize iyi bakmak ona olan borcunuz !

cilt tipiniz nedir

Normal cilt

Ciltteki gözenekler ortalama genişliktedir ve burun ile çenede daha fazla gözenek olabilir. Ayrıca bu alanlar göz çevresi ve yanaklara göre daha yağlı olabilir, ancak sivilce ve siyah nokta gibi sorunlar görülmez. Sıcak havalarda cilt daha az yağlı, soğuk havalarda ise daha kuru olabilir. Yaş ilerledikçe cildin kalitesini ve güzelliğini yitirmemesi için erken yaşlardan itibaren doğru bakım ürünleriyle desteklenmesi gerekmektedir. Normal cilt, en kaliteli cilt olarak da adlandırılmaktadır.cilt normal olsa dacildin dışarıdan desteklenmesi doğru ürünler kullanılması gerekir. Cilt yaşına uygun kremler ve özellikle yaş uzmanı olan maskeler ile cilde ihtiyacı olan bakım yapılabilir.

Kuru cilt

İnce bir üst deriye sahip olan kuru ciltlerde gözenekler de küçüktür. Yağ salgısının normalin altında olmasından dolayı, kuru ciltler mat bir görünüme sahiptir. Nem oranı çok az olduğundan cilt gergindir ve daha az gözeneğin olduğu yerlerde çatlaklar oluşabilir. Kuru cildin en kötü tarafı erken kırışması ve yanaklardaki derinin ince olmasıdır. Rüzgar, kötü hava koşulları, ultraviyole ışınları gibi etkenler kuru cildin zarar görmesine yol açabilir. Bu cilt tipine sahip olan kişiler genç yaştan itibaren doğru bir bakım uygularlarsa, erken yaşlanmayı önleyebilirler. Besleme ve nemlendirme, bilhassa kuru cilt tipinde oldukça önemlidir. Kuru bir cilde sahipseniz ilk yapmanız gereken şey, cildinize düzenli olarak su sağlamaktır. Örneğin su bazlı kremleri kullanın ve günde en az sekiz bardak su tüketin. Rüzgara veya klimaya maruz kalan kuru ciltlerde, belirli zamanlarda yoğun gece onarıcı kullanılmalı ve en az 2 kez nemlendirici uygulanmalıdır. Tek kullanımlık maskeler kuru cilt için çok iyi etki sağlar.

Karma cilt

En sık rastlanan cilt tipi karma ciltlerde, t bölgesi olarak adlandırılan alın, yanak, çene ve burun kısmı yağlı olmaktadır. Diğer bölgelerin kuru olduğu karma ciltler için bakım ürünü bulmak da kolay değildir. Dengesi hızlı bozulur ve en doğru çözüm, kuru ile yağlı bölgeler için farklı ürünlerin tercih edilmesidir. Aslına bakılırsa tüm ciltler karma cilttir ve bu ciltlerin bakımı iki farklı bölge için ayrı ayrı yapılmalıdır. Kuru ve normal bölgelerde nemlendirici ürünler, yağlı bölgelerde ise yağ emici ürünler kullanılmalıdır. T bölgesi için alkol içeren toniklerden, peeling maskelerinden ve sert ürünlerden uzak durulması gerekir. Bakım içinse besleyici maskeler, güneş ışınlarından koruyan nemlendiriciler ve uykudan fayda sağlamak amacıyla gece kremleri kullanılmalıdır. Karma ciltlerde nem dengesini sağlamak için haftada 2 kez düzenli olarak uygun maskeler kullanılabilir.

Yağlı cilt

Yağlı ciltlerdeki parlaklık, yüzün neredeyse her bölgesinde görülmektedir. Gözeneklerin içleri dolu, sivilce ve siyah nokta oluşumuna müsait bir cilt türüdür. Bu tür ciltlerde yağ bezleri çok çalıştığı için, akne oluşma ihtimali de yüksektir. Çizgilerin daha az oluşabilmesine ve cildin daha uzun süre diri kalabilmesine rağmen, bu tür ciltlerin bakımına dikkat edilmez ise sarkma sorunu ortaya çıkabilir. İlerleyen yaşla birlikte kırışıklıktan bile çok sayıda derin çizgiler gözle görülür bir hale gelir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yağlı ciltlerin bazı olumlu yanları da vardır. Örneğin, epidermi (cildin üst katmanı) cildi dış etkenlerden korur ve yaşlanmasını geciktirir. Düzgün kullanılan kremler ve özellikle kullanılan maskeler sayesinde ciltte oluşan fazla yağ kontrol altına alınabilir.